Головна » Корисні поради » Дитячі розвиваючі іграшки
Дитячі розвиваючі іграшки


Багато батьків помилково ототожнюють дитячі розвиваючі іграшки з навчальними. На їхню думку паззл, конструктор або кубики з літерами можуть вважатися розвиваючими іграшками, а самі звичайні м’ячики, ляльки та машинки – ні, бо вони служать тільки для розваги. Чому така точка зору є хибною?

Справа в тому, що деякі батьки плутають розвиток з навчанням. Але навчання процес цілеспрямований і ініційований штучно (в даному випадку – батьками). Тому іграшки, використовувані для навчання (дидактичні іграшки), зазвичай мають досить вузьку сферу застосування, адже вони підпорядковані конкретній меті – наприклад, навчити дитину складати букви в склади.

На відміну від навчання розвиток – процес природний, він буде відбуватися і без втручання батьків. Розвиваючись, дитина вчиться пізнавати навколишній світ, і дитячі розвиваючі іграшки повинні допомагати їй це робити. Тому в ролі розвиваючих можуть виступати практично будь-які дитячі іграшки – головне, щоб вони відповідали віку дитини, етапу її розвитку. Про те, як підібрати дитячі розвиваючі іграшки в залежності від віку, ми вам і розповімо.

На відміну від дидактичних іграшок, які обмежують вільну гру, дитячі розвиваючі іграшки повинні її заохочувати, підштовхувати дитину до самостійності. Умовно такі іграшки діляться на дві групи. Перша група допомагає формувати навички предметної діяльності і використовується в ранньому віці. Друга група служить для розвитку соціально-особистісної сфери і більше підходить для дошкільнят і молодших школярів.

Перш ніж перейти до розгляду іграшок для кожного віку, дамо кілька загальних порад. Дитячі розвиваючі іграшки повинні бути виготовлені з різних матеріалів . Важливу роль в пізнанні світу грає дотик, тому дитина має відчувати різні матеріали (пластик, дерево, тканина тощо) і фактури (гладка, ребриста, шорстка). Крім цього, дитячі розвиваючі іграшки повинні бути безпечними: міцними, без дрібних деталей, які можуть відламатися.

Іграшки для немовлят

У дитячому віці розвивається сприйняття – у тому числі і шляхом спостереження за предметами і діями. У цьому плані дитині добре підходять підвісні іграшки. Вони повинні бути великими, не губитися один за одним. Це можуть бути брязкальця, дзвіночки, бубенці, об’ємні фігурки.

Крім цього, розвивається сенсомоторна координація – узгодженість сприйняття і дій. Для цього гарні іграшки з рухомими частинами, жолобок з кулькою для скочування, стрижень з кільцями (3-4 кільця, діаметр отвору в кільці як мінімум в два рази більше діаметру стрижня), іграшки-вкладиші (2-3 форми, явно відрізняються за розміром ). Добре розвиває моторику та рухи іри з м’ячем (будь-якого виду).

Також дитині потрібна лялька – вона допомагає соціально-особистісному розвитку. Вона може бути зовсім простою, головне – щоб дитина впізнала у ній образ людини.

Іграшки для дітей від 2 до 3 років

У цьому віці формуються моторика, увага, мислення і мова. Дитина пізнає навколишній світ наочно-дієвим способом (через предметну діяльність), тому дитячі розвиваючі іграшки повинні його до цієї діяльності стимулювати. Для цього гарні пірамідки, іграшки-вкладиші, матрьошки, іграшки з рухомими частинами, кубики.

У цьому віці дитина може починати грати з водою (під час прийняття ванни) і з піском (в пісочниці). Тому необхідні іграшки для ванни, лопатки, совочки відерця і т.п. Також потрібні іграшки, що імітують побутові речі (посуд, гребінці, рушники тощо) – вони допоможуть дитині опанувати побутові навички.

Також дитячі розвиваючі іграшки повинні допомагати розвивати руху. Для цих цілей підходять м’ячі, сходи, гірки, конячка-качалка і т.п.

Для особистісного розвитку потрібна лялька. У цьому віці дівчинці вже потрібна лялька-дівчинка, а хлопчику – лялька-хлопчик. До ляльки варто докупити комплект одягу, ліжко коляску, лялькову посуд і т.п. А для розвитку мови потрібні книжки з картинками. Зображення повинні бути великими і достовірними. Розповідаючи дитині казку, показуйте йому ці картинки.

Крім готових іграшок, дитині потрібні предмети-заступники: вони розвивають фантазію. Це можуть бути клаптики тканини, каштани, дерев’яні брусочки і т.п.

Іграшки для дітей від 3 до 7 років

У цьому віці дитині потрібно більше предметів-заступників для розвитку фантазії: вона сама буде придумувати їм назву і призначення. Найчастіше гра такими «безликими» іграшками без конкретної функції захоплює дитину більше, ніж гра з яскравими фабричними іграшками.

Для рольової гри потрібні великі (30-50 см) різностатеві ляльки-діти, до них – лялькові меблі, одяг, посуд і т.п. Крім цього, потрібні маленькі ляльки (солдатики, пупси), ляльки без обличчя невизначеної статі і віку, ляльки-тварини, ляльки для театру, пальчикові ляльки тощо.

Крім цього, потрібні матеріали для дитячої творчості (малювання, аплікації, ліплення тощо). Намагайтеся не обмежувати дитину у творчості: нехай вона не боїться фантазувати. До того ж, інтерпретація дитячих малюнків допоможе вам дізнатися багато нового про вашу дитину.

Продавай реферати, курсові, дипломні, лекції, шпаргалки, методички, книги на сайті
BestRef.at.ua
Категорія: Корисні поради | Переглядів: 898 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0

[ Вгору ]